Wiele planów  filmowych może pochwalić się różnymi rekwizytami, sprzedanymi później za konkretne sumy.  Plan Gwiezdnych Wojen wydaje się być jednym z największych, jeśli chodzi o późniejsze licytacje różnych obiektów, tworzonych specjalnie na potrzeby filmu.

1)  „Niewolnicze” bikini księżniczki Lei ($96 000)

Nawet ci, którzy nigdy nie oglądali „Gwiezdnych Wojen”(skąd się tacy biorą?!), potrafią skojarzyć ten kultowy kostium, który nosiła Carrie Fisher w Powrocie Jedi. Bikini zostało wykonane z elastycznej gumy oraz poliuretanu, zabarwionych na złoto oraz czerwień. Osoba, która go wylicytowała otrzymała również oryginalny kołnierz i łańcuch, który miała na sobie aktorka podczas kręcenia scen w Pałacu oraz na Barce Jabby Hutta. I właśnie 5 maja 2015 roku jeden z fanów „Gwiezdnych Wojen” stał się częścią ich historii.

2)  Hełm szturmowca z VI epizodu ($ 98 400)

W Powrocie Jedi wystąpiło znacznie więcej szturmowców niż w poprzednich dwóch częściach Oryginalnej Trylogii, co zmusiło twórców do wyprodukowania około 50 nowych hełmów. Wzorowane były na modelach używanych w Imperium Kontratakuje. Hełm sprzedany w lipcu 2012 roku był wcześniej w posiadaniu Billy’ego Horrigana, który pracował przy produkcji filmów, lecz nie tylko tych z Gwiezdnej sagi a również produkcjach o Indianie Jonesie.

3)  Głowa z kostiumu Chewbaccy ($172 200)

Peter Mayhew dołączył do obsady jako Chewbacca zaraz po tym jak wstał i pozdrowił George’a Lucasa na castingu w Londynie. Postać była wzorowana na psie Lucasa o imieniu Indiana, który często jeździł obok niego w samochodzie, zupełnie jak „drugi pilot”. Maska Wookiego została wykonana między innymi z włosów jaka i była jedną z pięciu używanych podczas kręcenia filmów. Wystawiono ją na aukcji w lipcu 2012 roku.

4)  Miecz Luke’a Skywalkera ($450 000)

Również „ elegancka broń na bardziej cywilizowane czasy”, czyli miecz świetlny Luke’a Skywalkera trafił na aukcję. Rekwizyt używany przez Marka Hamila w Nowej nadziei i Imperium kontratakuje pochodził z kolekcji producenta – Gary’ego Kurtza.

5)  Hełm szturmowa z Epizodu V ($276 750)

Sprzedany w lipcu 2012 roku hełm szturmowca, pochodził z zimowego wariantu zbroi żołnierzy imperium. Był używany podczas kręcenia scen, zwłaszcza tych bitewnych na mroźnej planecie Hoth.

6)  Kamera Panavision George’a Lucasa ($625 000)

Ta specjalna kamera była jedną z pierwszych, które miały służyć do nagrywania najnowocześniejszych (jak na tamte czasy) efektów specjalnych do oryginalnej trylogii Star Wars. Została zaprojektowana przez Industrial Light and Magic, używana była m.in. prze Johna Dykstrę w jego nowatorskich technikach tworzenia efektów specjalnych. Nagrywano nią nie tylko modele miniatur statków walczących w bitwach, lecz również jedną z najbardziej popularnych ujęć w historii kina – moment, gdy Sokół Millennium wskakuje w „nadświetlną” po raz pierwszy. Za jej pomocą stworzono większość efektów do Imperium Kontratakuje oraz Powrotu Jedi, jednak miała swój udział również w produkcji E.T., Poszukiwaczach zaginionej arki i innych.

7)  Skórzana kurtka Hana Solo z VII epizodu ( $191 000)

Kurtka, którą nosił Harrison Ford w Przebudzeniu Mocy została wystawiona na aukcji charytatywnej na rzecz organizacji wspomagającej leczenie osób chorych m.in. na epilepsję. Aktor wypowiedział się o tym wydarzeniu: „unlike the cynical Han Solo, I have a good feeling about this”, i miał rację, gdyż aukcja przyniosła niemały dochód.

8)  Szata Obi Wana Kenobiego z IV epizodu ($104 000)

Szata „ostatniego Jedi” Obi Wana Kenobiego została wykonana na podstawie prac koncepcyjnych Ralpha McQuarriego. Jak wszyscy dobrze pamiętamy, przypominała raczej ubiór pustynnego nomady niż wielkiego wojownika, lecz nie była jedynie szatą „Starego Bena”, a jedyną rzeczą jaka po nim pozostała po walce z Vaderem na Gwieździe Śmierci w „Nowej nadziei”. Kultowy kostium, który pojawił się w dwóch oryginalnych filmach znajdował się w Los Angeles, dopóki nie sprzedano go na aukcji w 2007 roku.

9)  Miniatura modelu X- Winga ($112 100)

Grupa od efektów specjalnych realizując końcowy atak na Gwiazdę Śmierci spostrzegła, że niszczą modele X-Wingów oraz Y-Wingów szybciej niż są w stanie wyprodukować nowe. By zaoszczędzić czas zaczęli używać części uszkodzonych modeli. Pierwszym takim modelem X-Winga wystawionym na sprzedaż był niepomalowany myśliwiec, stworzony z różnych elementów znalezionych wówczas na planie filmowym, który przetrwał nie tylko atak na Gwiazdę Śmierci, ale również inne pokazy pirotechniki twórców efektów.

10)  Hełm i popiersie Dartha Vadera z V epizodu ($110 700)

Pod koniec produkcji Imperium kontratakuje Lucasfilm wysłał hełm i popiersie, by stworzono jego replikę do N.J. Farmer and Associates. Firma użyła oryginału, by stworzyć premierowe kostiumy na wydarzenie w maju 1980 roku. Później replika przeleżała niemal dwie dekady w magazynie firmy, zanim została ponownie odkryta i sprzedana w lipcu 2012 roku.

11)  Rebeliancki statek z IV epizodu ($465 000)

Przygoda wielu fanów Star Wars rozpoczęła się od sceny pościgu statku rebeliantów. Pierwsza scena Nowej Nadziei rozpoczynająca sagę przytłacza rozmiarem przestrzeni kosmicznej, planety i statków kosmicznych, jednak w rzeczywistości Tantive IV miał 16 cali długości. Został nagrany kamerą Dykstraflex, pierwszą sterowaną komputerowo kamerą do efektów specjalnych stworzoną specjalnie na potrzeby filmu Lucasa, a za którą twórca uzyskał nagrodę Academy.

12)  Miniatura modela myśliwca TIE ($402 500)

Jednym z najbardziej kosztownych rekwizytów z planu Gwiezdnych wojen jest model myśliwca TIE, który wystąpił w czasie bitwy o Yavin. Znany jest fanom jako ten, który umożliwił oddanie Luke’owi cennego strzału, poprzez potrącenie myśliwca Dartha Vadera. Został sprzedany w 2008 roku za pokaźną sumę, bo w końcu jest to statek, który poniekąd przyczynił się do wielkich zmian w odległej galaktyce.

13)  Kostium szturmowca ($319 574)

Elementy zbroi szturmowca wykonane do Nowej nadziei i Imperium Kontratakuje miały kilku właścicieli, lecz mimo dość dużych zniszczeń w oryginalnym stroju, rekwizyt został sprzedany za dużą kwotę w grudniu 2011 roku.

14)  Blaster Hana Solo ($550 000)

Rekwizyt, którym posługiwał się Harrison Ford w Powrocie Jedi był wykonany głównie z drewna i przez 30 lat znajdował się w posiadaniu Jamesa Shoppe’a, reżysera filmowego, który zdecydował się do sprzedać na aukcji w Nowym Jorku wraz z około 40 innymi przedmiotami związanymi z filmem, np. topór jednego z Ewoków oraz plan statku Jabby. Blaster został sprzedany z kwotę około dwóch milinów złotych, co znacznie przewyższa tą, która została zapłacona za miecz świetlny, którym posługiwał się Mark Hammil jako Luke Skywalker.

15)  Miecz Dartha Vadera z Epizodu V ($118 000)

Czas na jedną z budzących największą grozę broni w galaktyce – miecz świetlny Dartha Vadera. Rekwizyt używany przez Davida Prowse’a w Imperium Kontratakuje najbardziej widoczny w niezapomnianej potyczce w Mieście w Chmurach na Bespinie, gdzie Luke poznaje tożsamość swojego ojca. Luke zyskuje rodzica, tracąc rękę, a czyn ten jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych przykładów najgorszych więzi ojciec-syn. Rekwizyt pochodził z prywatnej kolekcji producenta Gary’ego Kurtza.

16)  Głowa C-3PO ($120 000)

Hełm słynnego droida protokolarnego granego przez Anthony’ego Danielsa w Powrocie Jedi, który tłumaczył m.in. groźby Jabby Hutta i został okrzyknięty złotym bogiem przez Ewoków na Endorze, został wystawiony na aukcję z kolekcji Briana Lofthouse’a. Zajmował się on nadzorowaniem produkcji rekwizytów do oryginalnej trylogii i doglądał wszystkich elementów tworzonych na kompletny kostium C-3PO. Głowa robota została sprzedana w grudniu 2008 roku.

17)  Model X-Winga Luke’a Skywalkera ($221 400)

Ten model używany do efektów wizualnych pojawił się w Imperium Kontratakuje i jest identyfikowany jako X-Wing Luke’a Skywalkera poprzez maleńki model R2-D2 osadzony za kokpitem. Podniszczony udziałem w wielu bitewnych scenach został sprzedany w lipcu 2012 roku.

18)  Model X-Winga ($225 000)

Ten rzadki model myśliwca X-Wing był jedynym w pełni pomalowanym i kompletnym modelem, który przetrwał produkcję filmów w jednym kawałku. Największe uszkodzenia zostały zadane podczas symulacji walk, eksplozji i ognia. Jego wymiary to około 22 cale długości i 18 cali szerokości. Został sprzedany w grudniu 2012 roku.

19)  Model blastera DLT-19 ($104 500)

Ten należący do szturmowców blaster został zaprojektowany na potrzeby Nowej Nadziei przez brytyjską firmę produkującą broń Bapty&Co. Podczas pracy nad nim wzorowano się na niemieckim karabinie maszynowym MG 34 wykorzystywanym podczas II Wojny Światowej. Możemy go obejrzeć jako jedną z czterech broni umieszczonym w centrum komunikacyjnym Gwiazdy Śmierci. Został sprzedany w lipcu 2012 roku.

20)  R2-D2 ($ 2 760 000)

Najdroższym rekwizytem z Gwiezdnych Wojen okazał się R2-D2 sprzedany w 2017 roku za niemal 3 miliony dolarów. Nabywca nie został wtedy ujawniony. Droid, którego kojarzy niemal każdy, był zbudowany częściowo z elementów pochodzących z Oryginalnej Trylogii. W miarę upływu czasu niektóre z części ulegały zużyciu, więc konieczna była ich wymiana, jednak głowa pochodzi z 1977 roku, gdy używał jej aktor Kenny Baker. Wysokość robota to 43 cale, czyli około 110 cm. Sprzedany droid nie może jednak się poruszać ani wydawać z siebie żadnych odgłosów.

 

Nie są to wszystkie w historii sprzedane rekwizyty pochodzące z planu Gwiezdnych Wojen, lecz te najważniejsze znalazły się w powyższym zestawieniu. Zadziwiające jest to, że wiele przedmiotów używanych w filmach, które bardzo szybko podbiły serca fanów na całym świecie, zostało częściowo lub całkowicie zniszczonych.

Marzeniem każdego fana Gwiezdnej Sagi jest posiadanie choćby niewielkiego elementu scenografii pochodzącej z naszych ulubionych filmów i wielu z nas chciałoby móc wziąć udział w podobnej aukcji, by część świata Star Wars zabrać ze sobą do domu.