Jeszcze na długo zanim Egmont ogłosił wydanie albumu Star Wars Kirigami, w mych poszukiwaniach najciekawszych przejawów sztuki inspirowanej Gwiezdnymi Wojnami natrafiłem na niesamowite prace Marca Hagana-Guirey’a.

Czym jest Kirigami?

Ten arcymistrz kirigami (rozwinięcie origami, od sztuki składania papieru różni się tym, że tutaj dopuszczalne jest wykonywanie w papierze niewielkich nacięć, które pozwalają na tworzenie niezwykle skomplikowanych prac) stworzył serię prezentującą najważniejsze sceny z Oryginalnej Trylogii (zobaczyć można je w jednej z naszych galerii >> ).

Najwyraźniej jego dzieła tak bardzo przypadły do gustu fanom, że ktoś podjął bardzo słuszną decyzję i wydał album Star Wars Kirigami, w którym Marc Hagan-Guirey wprowadza nas w niezwykły świat papierowej sztuki.

Star Wars Kirigami

Na potrzeby książki jej autor przygotował papierowe modele o nieco mniejszym stopniu trudności, niż jego filmowe sceny. Tutaj skupił się na pojazdach i statkach, które doskonale znamy zarówno z Oryginalnej Trylogii, jak i Trylogii Prequeli.

Okazuje się, że takie cudo stworzyć może każdy z nas!

Poziom trudności może i jest mniejszy, ale bynajmniej nie oznacza to, że kirigami jest sztuką łatwą. Szybko przekonałem się, że wymaga ona ogromnego skupienia, cierpliwości i precyzji. I przy tej właśnie okazji objawił się jeden jedyny mankament albumu. Byłoby o niebo lepiej, gdyby każdy model załączony został w dwóch kopiach. Myślę, że dodatkowe 15 kartek bardzo by kosztów nie zwiększyło, a dałoby to osobom takim jak ja (ewidentnie nie stworzonych do rękodzieła) pewien margines błędu. A tak to niestety już nigdy nie pojawi się u mnie kirigami z podracerem Anakina.

Choć instrukcje są jasne, wykonanie modeli wymaga ogromnego skupienia i precyzji.

Poza tym jednak publikacja jest wspaniała! Bardzo duży format sprawia, że stworzone dzięki niej prace prezentują się naprawdę dobrze (szczególnie, jeśli ktoś na tyle cierpliwości, by fotografować je zgodnie z zawartymi instrukcjami, a co w znaczniej mierze przyczynia się do osiągnięcia należytego efektu), jakość wydania jest wzorowa, a instrukcje jasne.

Nie tylko papier

Ale Star Wars Kirigami, to nie tylko papierowe „wycinanki” i instrukcje ich wykonania. To także zaskakująco interesujące ciekawostki na temat każdego z pojazdów czy statków, które aktualnie składamy.

Nie są to oklepane informacje do znudzenia powtarzane w różnego rodzaju „encyklopediach”, ale często mało znane, zakulisowe fakty dotyczące każdej z maszyn.

Wszystko to czyni w moich oczach Star Wars Kirigami jedną z najlepszych i najbardziej kompletnych publikacji, która powinna okazać się idealnym prezentem dla każdego fana Gwiezdnych Wojen.