Zanim usiądę do recenzji całej gry, chciałbym się najpierw skupić na jej fabule, a konkretnie czego z niej się dowiadujemy. Pomijając jakość, historia Iden Versio warta jest poznania ze względu na kilka małych niuansów, ale co istotne zazębia się z trylogią Koniec i Początek. Spójność uniwersum i wzajemne uzupełnianie się jest tym, co od przejęcia Lucasfilmu w Gwiezdnych Wojnach stoi na najwyższym poziomie. Poniżej wypunktowuję rzeczy, które warto znać.

/Tekst zawiera potężne SPOILERY fabuły gry Battlefront 2, także czytacie dalej na własną odpowiedzialność./

It’s a trap

Pierwsza misja Iden Versio zabiera nas na pokład rebelianckiego okrętu, gdzie pozornie daliśmy się pojmać. Celem naszej komandos jest infiltracja jednostki i usunięcie przechwyconego komunikatu o zgrupowaniu imperialnej floty po drugiej stronie księżyca Sanctuary. Okazuje się, że cały misterny plan Imperatora mógł się nie powieść, a Rebelia nie zyskałaby wtedy szansy na wygranie bitwy, która przechyliła szalę wojny.

Kompas mocy

Co działo się z Lukiem Skywalkerem po bitwie o Endor? Mistrz Jedi wiedziony zewem mocy trafił na przepiękną planetę Pillio. Na jej powierzchni ratuje z opresji Dela Meeko, komandosa z oddziału Inferno. Ten przybył na planetę, aby zniszczyć tajemnicze Obserwatorium Palpatine’a i dzięki pomocy Luke wspólnie odnajdują tajemniczy skarbiec. Skywalker za zgodą Dela zabiera ze sobą mały przedmiot, swego rodzaju kompas, a który to możliwe, że zaprowadził go do pierwszej świątyni Jedi?

Szturm na Bespin

W trylogii Koniec i Początek pojawił się wątek Lando Carlisiana odbijającego spod imperialnej okupacji miasto w chmurach. Jak udało mu się przedostać przez blokadę niszczycieli broniących tego bogatego w wartościowe zasoby świata? Z odpowiedzią przychodzi Iden Versio, która wspólnie z Delem Meeko, pilotując chmurny wóz (ang. cloud car), rozprawia się z tankującymi okrętami Imperium. Z podsłuchanych rozmów szturmowców dowiedzieliśmy się ponadto, że rządzący miastem gubernator w sposób fatalny zaniedbuje jego bezpieczeństwo.

Go home Han!

Pamiętacie zdenerwowanie Maz, kiedy zobaczyła Hana Solo w Przebudzeniu Mocy? Zapewne dalej miała w pamięci sytuację sprzed 30 lat, gdzie poczciwy szmugler ściągnął jej na głowę imperialne myśliwce. W historii Iden Versio spotykamy tę dwójkę na Takodanie, gdzie poszukują dezertera mającego informacje, które mogą przyczynić się do wyzwolenia Kashyyyka. Z „Długu Życia” wiemy, gdzie one ich ostatecznie zaprowadzą. Nie można tutaj pominąć oczywiście oszałamiającej brody Solo, z którą to przypomina raczej swoje filmowe alter ego Indiana Jonesa.

Operacja Cinder

Imperator za pomocą swoich mechanicznych posłańców nakazuje zniszczenie Imperialnych światów, a na pierwsze cele obrane zostają jego rodzima Naboo oraz Vardos, kolebka nowego ładu. Specjalnie zaprojektowane satelity zakłócają atmosferę planety, wywołując na niej niebezpieczne burze, które sieją wśród mieszkańców strach i śmierć. Dzięki pomocy Iden i Dela Naboo zostaje ocalone, a Nowa Republika zdobywa kluczowe informacje na temat ostatniej wielkiej operacji Imperium.

Czara goryczy się przelała

Jak już wspominaliśmy, za jeden z celów obrany zostaje system Vardos, czyli rodzinna planeta Iden. A to już jest za wiele dla naszej bohaterki. Od samego początku (od powieści Inferno Squad) była ona przygotowywana do porzucenia szeregów Imperium i przejścia na jasną stronę. I tego właśnie świadkami jesteśmy w „fabularnej” części Battlefronta 2, a przy okazji swej „dezercji” Iden dodatkowo postrzeliła w nogę Gideona Haska.

Co ciekawe na koniec także sam admirał Versio przyznaje, że stał po złej stronie barykady.

I will show you the dark side

Wiele dekad później na planetę Pillio przybywa Kylo Ren, który usilnie poszukuje mapy prowadzącej do miejsca pobytu Luke Skywalkera. Jego tropem jest nie kto inny jak Del Meko, który dawno temu pomógł dostać się mistrzowi Jedi do pilliońskiego Obserwatorium Imperatora, gdzie ten odnalazł tajemniczy kompas mocy. Ren przedzierając się przez myśli i wspomnienia byłego komandosa, odkrywa, że mapę do kryjówki Skywalkera posiada Lor San Tekka, który udał się na nieznaną planetę Bayora.

Córka…

Del Meko i Iden Versio mieli córkę. Tak przynajmniej wynika z wspomnień, do których dotarł Kylo Ren. Biorąc pod uwagę, że ostatni raz widzieliśmy ich po zakończonej bitwie na pustynnym Jakku, aż chce się zbudować na tym kolejną teorię o pochodzeniu Rey.

Kampania Battlefronta 2, choć krótka, obfituje w ogromną liczbę nawiązań do książek, komiksów oraz filmów gwiezdnej sagi i na pewno dowiemy się jeszcze wiele więcej z zaplanowanych już fabularnych rozszerzeń gry. Nie wspomniałem o wielu mniej istotnych ciekawostkach, które są oczywiście ciekawe, ale zasługują na oddzielny tekst, może wraz z kolejnymi elementami historii.