Tytuł polski: Star Wars: Łotr 1. Gwiezdne wojny — historie. Przewodnik ilustrowany
Tytuł oryginału: Star Wars. Rogue One. The Ultimate Visual Guide
Tekst: Pablo Hidalgo
Tłumaczenie: Anna Hikiert, Błażej Niedziński, Adrianna Zabrzewska
Ilustracje: Kemp Remillard
Przedmowa: John Knoll

Przewodnik ilustrowany po Łotrze 1 wyszedł już dość dawno temu, niemniej nigdy nie jest za późno, aby nadrobić zaległości.

Jak pewnie wiecie, Łotr 1. Gwiezdne wojny — historie był pierwszym filmem wchodzącym w skład cyklu A Star Wars Story, serii opisującej wydarzenia dziejące się z dala od rodu Skywalkerów. Wraz ze swoją premierą 15 grudnia 2016 roku produkcja wniosła bardzo wiele cennych informacji do uniwersum Gwiezdnych wojen. Na pierwszym miejscu na pewno staną Strażnicy Whillów. Ten starożytny zakon tworzyli ludzie wyznający Moc, którzy zdecydowali się chronić kryształów kyber w Świętym Mieście na księżycu Jedha. Jednak czym był ten księżyc? Co tam robiło Imperium? Jaki był cel ataków terrorystycznych Sawa Gerrery? Jakie inne organizacje religijne odwiedzały to miejsce?

Przenieśmy się teraz na sam początek filmu. Wyobraźmy sobie dyrektora Krennica wysiadającego ze swojego promu. Przypomnijmy sobie ucieczkę rodziny Erso z ich miejsca zamieszkania. Zatrzymajmy się właśnie tu. Kojarzycie scenę, w której Jyn pakowała swoje zabawki? Kojarzycie scenę, w której jeden ze szturmowców śmierci podniósł z ziemi pluszowego żołnierza Imperium? Czym były te zabawki? Kto je wyprodukował? Jak się nazywały?

W filmie widzieliśmy także znajome twarze. Od dawna wiedzieliśmy, że w skład dowództwa Rebelii wchodziła Mon Mothma, która w serii komiksowej Star Wars nazywana była „kanclerzem”. Z Zemsty Sithów mogliśmy wywnioskować, że Bail Organa także maczał palce w zakładaniu Sojuszu. O generale Janie Dodonnie wiemy natomiast z Nowej nadziei i Star Wars: Rebeliantów. Jednak kim był generał Draven? Kim był admirał Raddus? Kim byli senatorowie Vasp Vaspar i Tynnra Pamlo i jaką pełnili funkcję w strukturze wojskowo-politycznej Rebelii?

Po wyjściu z kina większość z nas poczuło lekki niedosyt. Byliśmy ciekawi historii naszych ulubionych postaci i powodów tak radykalnych decyzji ze strony Rebelii i Imperium. Na szczęście dzień po światowej premierze Łotra 1 w amerykańskich i brytyjskich księgarniach pojawił się Przewodnik ilustrowany. Zawarte w nim barwne zdjęcia umilają czytelnikowi czas przy analizowaniu perfekcyjnie napisanego tekstu Pablo Hidalgo. Encyklopedia zawiera o wiele więcej informacji, niż Słownik ilustrowany po Przebudzeniu Mocy. Mnie najbardziej do gustu przypadł rozdział o planecie Jedha, niemniej uważam, że dzięki dobrze wykonanemu podziałowi znalezienie Waszych ulubionych zagadnień nie powinno stanowić problemu. Gdyby wszystkie przewodniki były redagowane właśnie w taki sposób, zapewniam Was, że stałbym pierwszy w kolejce do księgarni.

Przedstawiwszy wam moją powyższą opinię, powiem tylko jedno – nie żałuję zakupu. Książkę mam już jakiś czas, jednak zważywszy na liczbę informacji jestem pewien, że kiedy przeczytam całość, nie będę już pamiętał początku — i właśnie na tym polega sens prawdziwej encyklopedii. Polecam jej zakup fanom rebelii, Imperium i zagadnień związanych z Mocą.