Wielu z Was zaznajomiło się zapewne ze święcącą triumfy w internetach teorią mówiącą jakoby znienawidzony Jar Jar Bings miał być w istocie najpotężniejszym z sithów, grającym jedynie irytującego głupca, a w istocie stojącym za upadkiem Republik i powstaniem Imperium.

W wywiadzie udzielonym niedawno Jamiemu Stangroomowi, aktor wcielający się w prequelach w Jar Jara – Ahmed Best – ustosunkował się do fanowskiej teorii.

„Mogę powiedzieć, że spora część tej teorii jest prawdą. Są też elementy, które prawdą nie są. Czy Jar Jar mógł w to (postać po Ciemnej Stronie Mocy – przyp. red.) wyewoluować? Myślę, że odpowiedź brzmi: tak. Z uwagi na bardzo negatywną reakcję fanów na Jar Jara Lucasfilm wycofało się ze swych planów. Wiele elementów, które zawarłem kreując postać Jar Jara miała już odzwierciedlenie w istniejącym uniwersum Star Wars. Czy oficjalnie były plany na powstanie mrocznego Jar Jara? To już pytanie do Georga Lucasa. Ja nie mogę na nie odpowiedzieć.”

Ahmed zdradził jednak opis jeden ze scen, która ostatecznie, w imię minimalizacji roli i ekranowej obecności Jar Jara, została usunięta.

„Byłem w niej tylko ja (Jar Jar – przyp. red.) i Palpatine. Idąc korytarzem rozmawialiśmy o planach przemieniania Imperium w to, czym ostatecznie się stało. Była to bardzo mroczna, osobista, kameralna scena. Ale z jakiegoś powodu to właśnie Jar Jarowi Palparine postanowił się zwierzyć ze swych planów. Ta scena rzuciłaby zupełnie inne światło na teorię mrocznego Jar Jara.”

Czyżby zatem nagle okazało się, że w w wyglądającej z początku na szaloną, teorii było znacznie więcej prawdy, niż mogłoby się wydawać? A jeśli Jar Jar faktycznie okazałby się utajonym agentem Ciemnej Strony Mocy, czy byłby on zaledwie narzędziem w rękach Palpatina, czy może jego Mistrzem?

Tak czy inaczej, jeśli George Lucas faktycznie rozważał takie rozwiązanie, bardzo żałuję, że z niego nie skorzystano, bo tak niesamowity zwrot akcji miałby zbawienny wpływ na cała trylogię Prequeli i w moich oczach nie tylko odkupiłby postać irytującego Gunganina, ale także uczynił z niego jedną z najciekawszych kreacji w całej Sadze!

A jakie jest Wasze zdanie w tym temacie? Zachęcam do dyskusji tutaj, lub też na FB >>

PS. A tutaj jeszcze ciekawostka, czyli rozważania na temat tego, jak mógłby brzmieć Jar Jar jako sith: