Jakiś czas temu Uroboros zrezygnował z wydawania książek spod znaku Star Wars w Polsce. Na szczęście przyroda nie znosi próżni i dziś mamy dla Was dobrą wiadomość! Mamy nowego wydawcę książek po polsku. Wyzwanie to podjęło Wydawnictwo Olesiejuk.

Wielka Republika już w maju!

Kolejną dobrą wiadomością jest to, że pierwszą książką od nowego wydawcy będzie Star Wars Wielka Republika. Światło Jedi autorstwa Charlesa Soule, czyli pierwsza odsłona cyklu wydawniczego Wielka Republika (fakt, że to właśnie „Wielka”, a nie „Wysoka”, też nas bardzo cieszy, bo od początku takie tłumaczenie promowaliśmy).

Oto oficjalny, polski opis powieści:

NA DŁUGO PRZED NASTANIEM NAJWYŻSZEGO PORZĄDKU, PRZED IMPERIUM I WOJNAMI KLONÓW… JEDI OŚWIETLALI GALAKTYCE DROGĘ W WIELKIEJ REPUBLICE.

To złota era w dziejach galaktyki. Nieustraszeni nadprzestrzenni zwiadowcy wciąż poszerzają terytorium Republiki aż do najodleglejszych gwiazd. Światy prosperują pod oświeconym przywództwem senatu, a wszędzie panuje pokój, zaprowadzony dzięki mądrości i sile członków znamienitego zakonu użytkowników Mocy, zwanych Jedi. W szczytowym okresie ich służby wolni obywatele galaktyki wierzą niezłomnie w ich zdolność do stawienia czoła każdej przeszkodzie, nieważne, co przyniesie los. Jednak nawet najjaśniejsze światło tworzy cienie, a niektórych z przeszkód nie da się pokonać pomimo największych starań.

Gdy przerażająca katastrofa w nadprzestrzeni rozdziera okręt na strzępy, chmura szczątków pędzących z niezwykłą prędkością zagraża bezpieczeństwu całego układu. Nim jeszcze wybrzmi echo komunikatu z prośbą o pomoc, Jedi spieszą już na ratunek. Okazuje się jednak, że skala potencjalnej tragedii może przerosnąć nawet ich. Podczas gdy deszcz śmierci i zniszczenia grozi skruszeniem pokojowego sojuszu, który z takim trudem pomagali budować, Jedi muszą zaufać Mocy i pozwolić, by poprowadziła ich w dniu, w którym najmniejsza pomyłka może kosztować życie miliardów istot.

Jedi stawiają mężnie czoła klęsce, tymczasem poza granicami Republiki czai się nowe, śmiertelne niebezpieczeństwo. Katastrofa nadprzestrzenna może mieć znacznie poważniejsze konsekwencje, niż ktokolwiek mógłby przypuszczać. W mroku zaś, z dala od blasku ery oświecenia, czyha nowy wróg i kryje się sekret, który może zasiać strach nawet w sercach Jedi…

Za polski przekład odpowiedzialna będzie niezastąpiona Anna Hikiert-Bereza, która jest już weteranką tłumaczeń gwiezdnowojennych tytułów zarówno od Amberu, jak i Uroboros. Oficjalna data premiery Światła Jedi, to 19 maja 2021 (4 maja przedpremierowo w Empiku), a cena okładkowa wynosić będzie 39,99 zł . Książkę można zamówić już przedpremierowo na empik.com oraz swiatksiazki.pl.

Wydawnictwo Olesiejuk

Warto dodać, że Wydawnictwo Olesiejuk nie jest całkowitym nowicjuszem w odległej galaktyce, bowiem mają na koncie kilka pozycji dla dzieci w cyklu Popatrz i znajdź.

Mamy nadzieję, że kanoniczne powieści Star Wars wydawać będą oni przez długie lata, a teraz z niecierpliwością czekamy na oficjalne informacje oraz zapowiedź kolejnych powieści.

EDIT: Wydawnictwo Olesiejuk wydało na swoim profilu facebookowym oficjalne oświadczenie w tej sprawie i potwierdziło nabycie praw licencyjnych na książki Star Wars i inne marki należące do Disneya. Poniżej pełna treść stanowiska:

Niebawem, nakładem naszego wydawnictwa, ukażą się książki oparte na licencjach Disney, Lucasfilm i Marvel.Zadbamy o wszystkich czytelników – dzieci, młodzież i dorosłych. Mamy w planach wydanie ilustrowanych opowiadań i bajek, beletrystki dla nastolatków i dorosłych (będą to niekiedy mroczne powieści) oraz wyjątkowe encyklopedie i albumy kolekcjonerskie (to szczególny ukłon w stronę fanów uniwersum Marvela i Star Wars).

Zamierzamy kontynuować i rozszerzyć dotychczas wydawane serie książek pod znakiem Star Wars, w tym „High Republic” czy „Mandalorian”, a także książki inspirowane produkcjami platformy Disney+.

Krótko mówiąc: będzie się działo! Pierwsze książki trafią do czytelników pod koniec kwietnia.

Podekscytowani? My bardzo!

Źródło: link.