Po miesiącach oczekiwania i budowania napięcia, wczoraj wieczorem (w nocy czasu polskiego) dowiedzieliśmy się w końcu czym jest Project Luminous.

The High Republic

Otóż Project Luminous, a raczej The High Republic jest cyklem wydawniczym, w którym uczestniczyć będą liczni wydawcy (początkowo Del Rey – książki oraz Marvel i IDW – komiksy, a w przyszłości także Titan, Viz, Abrams, DK, Insight Editions, i B&M), który przybliżać będzie fanom tytułowy okres zwany The High Republic, czyli Wielka lub też Późna Republika.

Czasowo umiejscowiona około 200 lat przed wydarzeniami Mrocznego widma, Wielka Republika to szczytowy okres Republiki oraz Zakonu Jedi. Ale oczywiście nie może obyć się bez nowych, tajemniczych przeciwników, zagrażających nie tylko samym Jedi, ale także wszystkim wartościom, którym hołduje Republika. Owa wroga frakcja nazywana będzie Nihilami i porównana została do Wikingów. Co ciekawe, tworząc ich starano odpowiedzieć sobie na jedno pytanie – czego boją się Jedi.

Okres Wielkiej Republiki to także czas ekspansji i odkrywania Zewnętrznych Rubieży. Przypominać będzie to trochę odkrywanie Dzikiego Zachodu, więc możemy spodziewać się licznych klimatów westernowych, co daje się zauważyć w konceptach niektórych postaci. Ale to nie jedyne, ciekawe inspiracje, o jakich wspomniano. Była też mowa o wzorowaniu pewnych motywów na micie arturiańskim, używane było nawet określenie rycerze Jedi okrągłego stołu. Z kolei sam Wielka Republika inspirowana była starożytną Grecją i Rzymem.

A oto pierwsze zapowiedzi książek i komiksów wchodzących w skład cyklu The High Republic.

Light of the Jedi

Światło Jedi, bo tak można przetłumaczyć tytuł powieści, będzie pierwszą książką napisaną przez Charlesa Soule, jednak twórcę tego fani znają doskonale z jego serii komiksowych – Poe Dameron, Darth Vader oraz obecnie główna seria Star Wars. W powieści poznamy Wookieego Jedi, bardzo silnego także Mocą, oraz kobietę, która Moc słyszy niczym muzykę. Bohaterowie stawić będą musieli wrogowi, który zagraża nie tylko Jedi i całej Republice, ale także samej Mocy. Premiera powieści Light of the Jedi zapowiedziana została na 25 sierpnia.

A Test Of Courage

Test odwagi będzie kolejną powieścią w dorobku Justiny Ireland (Lando’s Luck, Rise of the Resistance) powieścią przeznaczoną dla młodszych czytelników (8-12 lat), aczkolwiek autorka powiedziała, że tym razem lektura będzie nieco poważniejsza, niż jej poprzednie książki. Bohaterem powieści A Test of Courage będzie 16-letni rycerz Jedi, a książka zadebiutuje 8 września.

Star Wars: The High Republic

W następnej kolejności (choć dokładnej daty nie podano), nakładem wydawnictwa Marvel, pojawi się komiksowa seria zatytułowana po prostu The High Republic. Za jej scenariusz odpowiadać będzie Cavan Scott, który wcześniej pisał komiksy z cyklu Star Wars Adventures dla IDW, a na koncie ma także słuchowisko Dooku: Jedi Lost. Akcja komiksu rozgrywać będzie się na stacji Starlight, która stanowi awangardę i ostatni „bezpieczny port” dla republikańskich podróżników i odkrywców.

Into the Dark

Ku naszej wielkiej radości, także Claudia Gray (Utracone gwiazdy, Więzy krwi) dołoży swoją cegiełkę do Wielkiej Republiki. Jej powieść, Into the Dark, znów będzie skierowana do nieco młodszych czytelników (12-18 lat), czyli autorka powróci do kategorii, w której czuje się zdecydowanie najlepiej. Bohaterem powieści, będzie padawan, który o przygodach wolałby czytać, niż w nich uczestniczyć, a mimo to musi opuścić Coruscant i udać się na granice znanej galaktyki. Premiera powieści zapowiedziana jest na 13 października.

The High Republic Adventures

Pierwszą fazę projektu zwieńczy komiksowa seria od IDW – The High Republic Adventures. Komiksu napisze Daniel Jose Older (Ostatni strzał), a opowiadać będzie o młodych bohaterach, którzy poznają tajemnicę Jedi, a także złowrogich Nihilów.  W przypadku serii The High Republic Adventures nie poznaliśmy jeszcze dokładnej daty premiery.

The High Republic – grafiki

Na koniec jeszcze kilka grafik, oficjalnych oraz koncepcyjnych, które zaprezentowane zostały na konferencji poświęconej The High Republic:

Dajcie znać w komentarzach, czy podobają wam się zaprezentowane zapowiedzi i jak zapatrujecie się na okres Wielkiej Republiki.

Źródło: link.