Gwiezdne wojny od razu po swojej premierze okazały się hitem niemal na całym świecie. Czy zastanawialiście się jednak, jak to wyglądało w Polsce? Z odpowiedzią przychodzi Radosław Salamończyk, który pracuje nad dokumentem Wojna gwiazd. Jest to ambitny projekt, który ma przybliżyć historię Gwiezdnych wojen w Polsce od późnych lat 70. aż do schyłku XX wieku. Oto oficjalny opis produkcji:

Dwa lata po amerykańskiej premierze, Gwiezdne wojny po raz pierwszy wyświetlono w Polsce 30 marca 1979 roku. Polscy widzowie byli daleko od najnowszych doniesień ze świata, ale o istnieniu odległej galaktyki przez te dwa lata zdążyli się dowiedzieć ze szczątkowych informacji prasowych. Osiedlowe legendy o czarnym rycerzu z laserowym mieczem i białych pancerzach galaktycznego cesarstwa krążyły pośród oczekiwania na nadchodzący świt kina nowej podróży.

Wojna gwiazd to projekt non-profit mający na celu stworzenie filmu dokumentalnego na temat pojawienia się serii Star Wars w Polsce – od pierwszej oficjalnej zapowiedzi audiowizualnej w kraju, czyli odcinka kroniki filmowej WDFiF z 1978 roku, do ery lat 90.

Pragniemy prześledzić fenomen gwiezdnej sagi na polskim gruncie – m.in. unikatowe polskie plakaty, figurki, wiadomości w prasie. Chcemy poznać opowieści fanów, którzy pamiętają tamte wyjątkowe czasy.

Pierwszym oficjalnie zapowiedzianym gościem, który wystąpi w dokumencie, jest Jakub Turkiewicz – kolekcjoner i badacz zjawiska fandomu Gwiezdnych wojen w PRL-u oraz prowadzący portal StarWarsy.pl. Jest nam także niezmiernie miło poinformować, że objęliśmy cały projekt patronatem medialnym. Wraz z postępem prac będziemy Was informować o kolejnych wiadomościach na temat filmu.

Premiera dokumentu Wojna gwiazd zaplanowana jest na kwiecień tego roku.

Zachęcamy również do śledzenia profili społecznościowych projektu na Facebooku oraz Instagramie.

Na zakończenie mamy dla Was wyżej wspomnianą zapowiedź z 1978 roku:

 

Źródło: link.