Kto nie pokochał potężnych machin AT-M6 Najwyższego Porządku, niech pierwszy strzeli blasterem! W pamięci na długo pozostanie nam epicka bitwa na powierzchni pustynnej Crait, gdzie siły pod dowództwem Kylo Rena starły się z resztkami bohaterskiego Ruchu Oporu. Do walki rzucono wszystko — zastępy szturmowców, myśliwce TIE, działo taranujące, a także machiny kroczące, których rozmiary i ilość zawstydziłyby poczciwego generała Veersa.

Wśród zestawów LEGO z Ostatniego Jedi pojawił się oczywiście model AT-M6 (nr 75189), ale wielu kolekcjonerów nie kryło swojego zdziwienia, czemu jest on takich samych rozmiarów jak jego imperialny poprzednik? Jeśli machina jest ogromna, to taka sama powinna być jej klockowa wersja. Z pomocą przychodzi tutaj Michał Kozłowski, który zaprojektował AT-M6 w większej skali, 48 cm wysokości, bardziej szczegółowego i budzącego podziw wśród społeczności fanów. Obecnie jest on na etapie gromadzenia potrzebnych części, których budowa wymaga niemało, bo aż 4065 klocków.

Porozmawiajmy z budowniczym

Uważamy, że fanów i twórców tak ciekawych projektów należy wspierać, a więc jako portal StarWars.pl objęliśmy oficjalnie patronat nad budową AT-M6! Do rozmowy zaprosiliśmy ponadto Michała Kozłowskiego, którą możecie przeczytać już poniżej.

Jak byś ujął w jednym zdaniu swoją osobę?

MK: Bardzo cierpliwy perfekcjonista, który jeśli coś zacznie robić to musi skończyć.

Zacznijmy od najważniejszego, czyli dlaczego Gwiezdne Wojny? Co w nich uwielbiasz?

MK: W Gwiezdnych Wojnach uwielbiam ogrom całego uniwersum. Ten świat nie skupia się tylko na postaciach – tu każda planeta jest inna, z każdym filmem odwiedzamy nowe wspaniałe światy, obserwujemy architekturę, mieszkańców, którzy mają swoje zwyczaje, zajęcia, maszyny. Tak wielki i rozbudowany świat sprawia, że każdy może odnaleźć w nim swoje ulubione miejsce.

Modele które składasz z klocków różnią się „odrobinę” rozmiarami od tych dostępnych w sklepach, skąd bierzesz pomysły i co cię motywuje do budowania?

MK: Na pomysł budowy obecnego modelu AT-M6 wpadłem w okolicach września, po publikacji nowego zestawu Lego numer 75189. Bardzo dużo osób narzekało na jego rozmiary, które są identyczne jak w modelu AT-AT, a przecież nowa maszyna First Order jest od niego znacznie większa. Szukałem i pytałem czy może ktoś na świecie planuje budowę większego modelu, ale nikt nie wykazywał chęci – wtedy pomyślałem, skoro nikt tego jeszcze nie robił to może ja będę pierwszy…

Twoje najważniejsze klockowe osiągnięcia z uniwersum odległej galaktyki, ale i nie tylko?

MK: Aktualnie nie mam jeszcze większych osiągnięć w tym temacie, myślę, że sukcesem jest to, że mój model AT-M6 spotkał się z ogromnym zainteresowaniem na świecie, mimo, że był jeszcze w fazie projektowania. O moim projekcie na YouTubie mówił sam SolidBrixStudios, który jest jednym z największych recenzentów i budowniczych Lego Star Wars na świecie.

Co ciekawego możesz nam powiedzieć o swoim projekcie AT-M6 Najwyższego Porządku? Widziałeś go już w akcji w Ostatnim Jedi?

MK: Byłem w kinie kilka dni temu, widziałem bitwę na planecie Crait. AT-M6 jest naprawdę super! I ten jego wredny wygląd! Szkoda, że cała bitwa nie trwała nieco dłużej. Film ujawnił kilka nieznanych mi szczegółów tej maszyny, które będę chciał uwzględnić w moim projekcie – niestety nie będzie to łatwe. Wysokość 48cm i 4065 klocków (aktualny stan) trochę waży, nie wiem czy wszystko uda się dobrze połączyć.

Jakie są twoje klockowe plany na przyszłość?

MK: Najbliższe plany to oczywiście AT-M6 i przygotowanie czytelnej instrukcji, cały czas zamawiam części do budowy realnego modelu. Planuje również ulepszenie i modyfikację zwykłej wersji AT-M6 z zestawu 75189 od Lego, wiele osób posiada ten model i chciałoby go ulepszyć. W filmie The Last Jedi widzieliśmy również odświeżoną wersję First Order AT-ST, projekt tej maszyny jest już praktycznie gotowy.

Dziękuję za rozmowę.

Przegląd projektu

Kilka różnych perspektyw modelu AT-M6, a także dodatkowo na naszą prośbę Michał prezentuje pierwszą wersję AT-ST Najwyższego Porządku.

a także krótkie nagranie w którym poznajemy projekt lepiej

Bądź na bieżąco z postępami budowy AT-M6 UCS i zasubskrybuj kanał Michała! Obserwuj również nasz portal, gdzie na bieżąco będziemy informowali o tym, jak rozwija się projekt.