Dokładnie siedem lat minęło od pierwszej emisji odcinka „The Mandalore Plot” serialu Wojny Clonów. Ten odcinek wraz z arciem (mini-historia składająca się z kilku odcinków – przyp. red.) zasłużyło na krotki artykuł, a nie tylko na kartkę z Naszego kalendarza. Odcinek S02E12 wprowadził niemałą rewolucję w świat Star Wars.

Darksaber i Stara Republika

Temat jest niezwykle gorący, zwłaszcza, że mamy teraz arc o tym mieczu w serialu „Rebelianci”. Oręż wykuty przez Tarre Vizsla zadebiutował właśnie w odcinku „The Mandalore Plot” i dzierżył go potomek twórcy, Pre Vizsla – przywódca Straży Śmierci i późniejszy samozwańczy Mand’alor (kanoniczne „Kompedium Star Wars” potwierdza jego tytuł). Tuż przed pojedynkiem Pre powiedział Obi-Wanowi krótką historię miecza, mniej więcej podobnie, jak ostatnio Fenn Rau Kananowi. Miecz został wykradziony ze Świątyni Jedi przez członków rodu Vizsla, u schyłku Starej Republiki…

mandalorianie

Pojedynek odwiecznych wrogów: Jedi vs Mando

Ale jak to u schyłku Starej Republiki podczas trwania Republiki? Sprawa jest taka, że dużo fanów mylnie myśli, że Republika z takiej gry, jak KOTOR i Republika z Trylogii Prequeli jest tym samym państwem. Bynajmniej. W „Ataku Klonów” zostało ujawnione, że Republika Galaktyczna ma około 1000 lat i nigdy przez ten okres nie było wojny na skalę całej galaktyki.

Palpatine: I will not let this Republic, which has stood for a thousand years, be split in two. My negotiations will not fail.
Mace Windu: If they do, you must realize there aren’t enough Jedi to protect the Republic. We’re keepers of the peace, not soldiers.

„Geneza” Starej Republiki

Żeby pogodzić „tysiąc pokoleń Jedi” z wypowiedzi Bena w „Nowej Nadziei” oraz informację z epizodu II, stworzona została koncepcja Starej Republiki, która w oficjalnym medium SW zadebiutowała właśnie w tym odcinku. Fanom Legend nie trzeba tej koncepcji tłumaczyć, bo doskonale ją znają. Natomiast źródła Nowego Kanonu wspominały kilka razy o tym okresie, ale nigdy nie było jeszcze dzieła osadzonych w tych czasach. Granicą okresu Starej Republiki, a Republiki Galaktycznej jest rok 1032BBY (Nowy Kanon) i 1000BBY (EU). W Expanded Universe wydarzeniem tym była Reforma Ruusana, czyli zmiana całego ustroju i po tym wszystkim Valorum zostaje pierwszym Najwyższym Kanclerzem. Kanoniczna powieść „Tarkin” potwierdza fakt, że Valorum był pierwszą głową Republiki Galaktycznej.

Rok 1032BBY nie jest przypadkowy. Wiadomo, że wyginięcie Sithów przyczyniło się do zmiany ustroju, a to było wg Nowego Kanonu w tym roku. Dlaczego? W „Mrocznym Widmie” na wieść o tym, że Qui-Gon Jinn walczył z wojownikiem Sithow, mistrz Ki-Adi Mundi skomentował to, że Sithowie zginęli niemal milenium tyle. Stąd 32+1000=1032.

Sojusz Mandalorian z Sithami

Padme: If the Senate votes to create an army, I’m sure it’s going to push us into a civil war.
Sio Bibble: It’s unthinkable! There hasn’t been a full-scale war since the formation of the Republic!

Łącząc wypowiedź Sio Bibble z „Ataku Klonów” i Kanana „Trials of the Darksaber” można wywnioskować, że wojna o której nasz niewidomy rycerz Jedi mówił, odbyła się jeszcze za czasów Starej Republiki. Wiadomo, że to nie były Wojny Mandaloriańskie znane z gry Kotor. Potwierdził to sam Hidalgo. Moja teoria w tej sprawie jest taka, że Stara Republika miała konflikt podobny do Wielkiej Wojny Sithów z EU, czyli Sithowie wraz z Mandalorianami przeciwko Jedi i Republice.

Jest spora szansa, że w historii Sithowie i Mandalorianie ze sobą współpracowali. W innym odcinku „Wojen Klonów”, pod tytułem „Eminence”, Straż Śmierci natrafia na rannego Maula i Savage. W rozmowie z Maulem, który wyjawia, że jest Sithem niezwiązanym z Dooku, Vizsla odpowiada, że myślał, że Sithów jest dwóch – mistrz i uczeń. Wiedza o Zasadzie Dwóch była tajemna, nawet wśród Jedi i została ujawniona przez Yodę dopiero podczas pogrzebu Qui-Gona. Ród Vizsla mógł nabyć tę informację poprzez doświadczenie. W innej scenie Bo-Katan powiedziała Maulowi, że w przeszłości zawierali sojusz z Sithami, . Chodziło jej oczywiście o kruche przymierze z Hrabią Dooku, lecz wypowiedź ta nie brzmiała jakby to było coś jednorazowego. Dlatego typuje, że Mandalorianie jednak mieli styczność z Sithami po Darthcie Banie. Na pewno z czasem zostanie ujawnionych więcej faktów i zobaczymy, czy mam rację, czy się mylę.

Mandalorianie

Kolejną sprawą z odcinka „The Mandalore Plot” są nasi wojownicy w charakterystycznych zbrojach. Wiadomo, że nie pałają miłością do Jedi, co było powiedziane przez Pre Vizslę oraz przedstawione na kubistycznych muralach stolicy Mandalore. Murale, z racji tematyki, prawdopodobnie pochodzą z czasów Starej Republiki. Ujawnione zostało w odcinku, że Mandalorianie to tylko ludzie z czegoś co można śmiało nazwać Dominium Mandaloriańskim. Jest to między innymi planeta Mandalore oraz Concord Dawn. To nie jest ta sama kultura, co w EU, która przyjmuje takich Neo-Krzyżowców. W ogóle różnią się w wielu aspektach, a nie tylko te, do którego sporo osób zdążyło się przyzwyczaić. Trzeba pamiętać, że „Wojny Klonów” były wizją Lucasa. Odcinek ten pokazał Mandalorian, jakich on sobie wyobraził. Leland Chee umiejscowił ten serial w Starym Kanonie powyżej continuity canonu, czyli było ważniejsze kanonicznie od książek, komiksów, gier itd.

Jango Fett

Poza wizją samych Mando, pojawiła się sprawa Jango Fetta, w EU prawdziwego Mandalorianina z krwi i kości, wywodzącego się z dumnego Domu Fett. Tak było w EU. Premier Almec wytłumaczył Obi-Wanowi, że Jango był zwykłym łowcą nagród i samozwańcem. To zostało również potwierdzone przez Hidalga na twitterze. Więc napiszę wielkimi literami, żeby było jasne: JANGO FETT NIE BYŁ MANDALORIANINEM! Oznacza to, że klony nie miały tego dziedzictwa. Szkok, czyż nie? A teraz, drodzy czytelnicy pomyślcie, jak musiała się poczuć Karenn Travis, która w swych książkach o dzielnych komandosach Republiki konkretnie rozwinęła wątek Mando. Z powodu zmian w Starym Kanonie dokonanych przez serial „Wojny Klonów” autorka w 2009 roku odeszła na zawsze od pisania powieści w Uniwersum Gwiezdnych Wojen. Czyżby odchodząc wiedziała o planach Lucasfilmu dotyczących Mandalorian? Wszak odcinek został wyemitowany (tylko) 5 miesięcy po jej odejściu.

Wyrocznia przemówiła! Fettowie nie są Mandalorianami. Klony zresztą też.

Dziękuję wszystkim za uwagę oraz zachęcam do zaglądania na nasz fanpage na Facebooku. Tam staramy się umieszczać ważne rocznice SW z drobnym komentarzem.