Dzięki wywiadowi, którego Donnie Yen udzielił niedawno dziennikarzowi JetsetMag.com dowiedzieliśmy się kilku ciekawych rzeczy zarówno o postaci Chirruta Îmwe, jak i o pracy nad filmem Rogue One.

Przede wszystkim dowiedzieliśmy się, co chińska gwiazda i ikona kina wniosła do filmu Garetha Edwardsa. Sam aktor mówi o tym tak:

Kiedy ktoś mnie zatrudnia, nie dostaje tylko aktora, ale także choreografa scen walki czy reżysera. Nieskromnie (ale w pełni zasłużenie – przyp. red.) porównał się on do Michaela Jacksona i tego, jak przygotowywał się do występów, co zobaczyć można w słynnym dokumencie „This Is It”. Kiedy śpiewał, potrafił nagle przerwać i powiedzieć 'nie, beat wchodzi tutaj’ albo 'musisz śpiewać to szybciej’, czy 'zostajesz krok z tyłu’. Bowiem jeśli chcesz Michaela Jacksona, nie dostajesz tylko wokalisty i showmana, ale i wszystko inne.

Reżyser Gareth Edwards zdecydowanie wiedział, co dostaje i na to przystał. Dał on spor swobodę chińskiemu aktrowi w kwestii kreowania wrażliwej na Moc postaci Chirruta, a on skwapliwie to wykorzystał, o czym wspomina nie bez dumy:

To był mój pomysł, by był on niewidomy.

Donnie Yen raz jeszcze wspomniał też, że początkowo nie był przekonany do udziału w filmie Rogue Ona i planował odrzucić propozycję. Uznał, że niemal półroczna rozłąka z rodziną, to zbyt długo. Jednak gdy jego dzieci dowiedziały się,ze ich tata może zagrać w filmie spod znaku Star Wars, nie miał on już praktycznie wyboru. Jak się okazuje, są one wielkimi fanami Gwiezdnej Sagi, co widać chociażby po kostiumach, które przywdziały na Halloween:

A wracając do filmu i wywiadu…. Jeśli przeczytaliście z uwagą to, co powyżej, z pewnością zauważyliście określenie Chirruta Îmwe mianem postaci wrażliwej na Moc. Nie jest to pomyłka, bo takie własnie określenie zostało użyte, pomimo tego, że parokrotnie wcześniej jego wrażliwość na Moc negowana była zdecydowanie. O co zatem chodzi? Być może był to po prostu skrót myślowy, lub zupełnie inne, szersze, ale bardziej rozmyte rozumienie terminu „wrażliwy na Moc”. Może oznacza kogoś takiego, jak Maz Kanata, która Mocą się nie posługuje (przynajmniej na razie), ale rozumie ją i zna. To wydaje się najbardziej prawdopodobne, aczkolwiek kto wie, może twórcy szykują nam nie lada niespodziankę.

A Wy co myślicie o postaci Chirruta?