Książka od Egmontu pod tytułem Narodziny Rebelii to pozycja skierowana do dzieci w wieku 6-12 lat. Są to 4 krótkie historie, które napisane zostały na podstawie scenariuszy krótkich filmów promocyjnych emitowanych na Disney XD przed premierą serialu. Filmy te były wstępem do Iskry Rebelii, teoretycznie nie należą one do serialu Star Wars: Rebelianci.

jrnovrebel01_empik

Historie przybliżają nam sylwetki głównych bohaterów serialu, czyli : Zeba, Hery, Sabine oraz Ezry. Kanan mimo, że nie ma osobnej historii, towarzyszy Zebowi i Herze. Każdy z bohaterów dostał po 3 rozdziały. Hera z Kananem walczy z myśliwcami TIE, Sabine sabotuje lądowisko TIE’ów, Zeb walczy z kilkoma Szturmowcami, a Ezra przypadkowo znajduje pilota myśliwca. Mimo, że historie są dosyć krótkie, dużo się w nich dzieje. Naprawdę wciągają. Kiedy po przeczytaniu obejrzałem oryginalne filmy, zauważyłem, że książka pokazuje je dużo lepiej.

Michael Kogge spisał się na medal. Napisał porywające historie, na podstawie bardzo średnich filmów. Używa on łatwego języka, wchodzi do głowy bohaterom i pokazuje ich myśli (nawet Choppera), ciekawie przedstawia bohaterów drugo- lub nawet trzecio-planowych. Podoba mi się, że przedstawił Szturmowca i jego myśli, nie często mamy możliwość poznać ich motywacje i przemyślenia. Główni bohaterowie stają się w książce bardziej wiarygodni, niż w serialu. Poznajemy motywacje Zeba do walki z Imperium, czy opiekuńczość Choppera nad statkiem i jego załogą. Dostają oni również ciekawe backstory. Bardzo żałuję, że nie przeczytałem tej książki przed obejrzeniem serialu. Wygląda on trochę lepiej, dzięki tym krótkim historiom.

Całą książkę zdobią różne grafiki. Plakaty propagandowe lub podobizny głównych bohaterów czy złoczyńców. Na uwagę zasługuje to, że napisy na plakatach są przetłumaczone na polski. Wyglądają one naprawdę ciekawie. Niektóre mógłbym spokojnie powiesić na ścianie.

Podsumowując książka naprawdę mnie zainteresowała. Szkoda tylko, że tak szybko się kończy. Jednak być może dzięki temu zainteresuje ona jakiegoś młodszego fana, do przeczytania książki.