Bawią i uczą – oto Gwiezdne Wojny w pigułce!

Pamiętacie jak opowiadaliśmy Wam, jak to pewien amerykański nauczyciel wykorzystywał Gwiezdne Wojny do nauki historii i o tym jak bardzo nam się takie inicjatywy podobają?

Ktoś najwyraźniej musiał nas usłyszeć, bo dziś opowiemy Wam nie o jednym, a o dwóch podobnych projektach, które powstały na naszym, polskim podwórku.

Pierwszy z nich, to inicjatywa matematyków i informatyków z Wydziału MiNI (Matematyki i Nauk Informacyjnych) Politechniki Warszawskiej. Ich projekt – Mathfigs – wykorzystujący klocki LEGO oraz technikę animacji polkatkowej, na służyć popularyzacji matematyki i nauk pokrewnych.

W pierwszym jego odcinku, który stworzony został na Kongres Młodych Matematyków, udamy się na Gwiazdę Śmierci, gdzie poznamy jeden z najbardziej znanych paradoksów rachunku prawdopodobieństwa. Oto on:

Nieco inaczej do tematu Gwiezdnych Wojen podszedł wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego, dr Witold Zawadzki. Poucza on:

Wiele z koncepcji przedstawionych w „Gwiezdnych Wojnach” uznaje się obecnie za sprzeczne z prawami fizyki. Niektóre natomiast, choć dzisiaj niewykonalne, wydają się możliwe do realizacji.

I to będzie właśnie tematem odbywającego się przy okazji Małopolskiej Nocy Naukowców 2016, wzbogaconego o pokazy i doświadczenia wykładu „Fizyka w Gwiezdnych Wojnach”, który odbędzie się już w najbliższy piątek, o godzinie 20.00 na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ (sala A-1-06, III Kampus UJ, ul. ul. Łojasiewicza 11). Wstęp na to wydarzenie jest wolny i nie wymaga wcześniejszej rejestracji, aczkolwiek ilość miejsc jest ograniczona.