Fantasy Flight Games w ostatnich dniach bardzo rozpieszcza graczy/fanów Star Wars. Nie przestaliśmy się jeszcze emocjonować zapowiedzianą na listopad grą karciano-kościaną Star Wars: Destiny (w Polsce, nakładem wydawnictwa Galakta ukaże się ona jako Star Wars: Przeznaczenie), a FFG już przedstawiła zapowiedzi, które zainteresują z pewnością miłośników X-winga, Armady oraz Imperium Atakuje.

Zaczniemy od najpopularniejszej chyba z tej trójki gry – X-wing Miniatures Game i zapowiedzianej do niej dziesiątej już fali i trzech nowych statków, które w niej zadebiutują.

Po pierwsze będzie to Prom klasy Upsilon, który poznaliśmy w Przebudzeniu Mocy wraz z pojawieniem się Kylo Rena. W tym zestawie, dużej figurce towarzyszą 4 karty pilotów oraz aż 15 kart ulepszeń, w tym zupełnie nowy rodzaj karty – Warunki/Okoliczności(?), w oryginale Condition, które są efektami mogącymi wpływać na rozgrywkę przez cały czas jej trwania, ale tylko pod warunkiem zaistnienia konkretnych okoliczności.

swx60_layout

Kolejnym statkiem, który widzieliśmy w Przebudzeniu Mocy, a którego możliwości będziemy mogli sprawdzić, jest Quadjumper. W Epizodzie VII nie pokazał się, co prawda, z najlepszej strony, ale jak się okazuje, ma on w swoim arsenale kilka unikalnych manewrów i świńskich sztuczek. Zresztą czego innego można się spodziewać po statku, który jako pilota (jednego z czterech) lub załoganta (jedno z 8 ulepszeń) ma Unkara Plutta. Quadjumper ma też swój unikalny Warunek/Okoliczność. Jest to oczywiście propozycja do rozpisek Szumowin.

swx61_layout

Ostatni statek, to mały paradoks, z jednej strony jedno najbardziej chyba pospolita, bo TIE fighter, a drugiej absolutnie niepowtarzalna, bowiem to TIE fighter, który pod swe skrzydła wzięła Sabine Wren i nie tylko uczyniła go dziełem sztuki, ale sprawiła, że po pierwszy myśliwiec TIE dostępny dla Jasnej Strony. Do tego 4 różnych pilotów i 6 ulepszeń (w tym jeden Warunek/Okoliczność).

swx59_layout

I to tyle nowości dla fanów X-winga, ale jak wspominaliśmy, miłośnicy Armady także nie mogą czuć się pokrzywdzeni, oni doczekali się bowiem na zapowiedź Fali Piątej, a w niej…

swm21-24_header

… Rebelia wzbogaci się o flagowy statek operującej w pobliżu Lothal i znanej z serialu Star Wars: Rebelianci Eskadry Phoenix – Phoenix Home. Fregata klasy Pelta jest co prawda figurką małą, jednak dość dobrze opancerzoną i uzbrojoną. Jednak być może największą jej zaletą jest ikona Dowódcy Floty i możliwość wykorzystania takiego ulepszenia. W dodatku, poza samą figurkę znajdą się dwie karty statku, 10 kart ulepszeń, a także wszelkie potrzebne żetony i inny osprzęt.

swm21_spread

Z kolej do sił Imperium dołączy lekki krążownik klasy Arquintens. Jego główną zaletą jest szybkość, ale duży błąd popełnił by każdy, kto zlekceważyłby jego siłę ognia, czy dowódcę w osobie Moffa Jerjerroda. Jest on jedną z 8 kart ulepszeń, które znajdować się będą w dodatku, w którym czekać będą również dwie karty statku.

swm22_spread

Na Falę V składać się będą także dwa dodatki z Eskadrami myśliwców – rebelianckich (na czele z Duchem i Siewcą Cieni) oraz imperialnych (prowadzonych przez prom klasy Lambda i Decimatora).

swm23_spread

swm24_spread

I na tym też nie kończą się jeszcze dobra zapowiedziane przez FFG, bo także gracze Imperium Atakuje mają na co czekać. I to podwójnie. W czwartym kwartale tego roku pojawi się bowiem duże rozszerzenie nie gry pod tytułem Jabba’s Realm oraz korespondujące z nim dodatki Sprzymierzeńców (Luke Skywalker oraz Rangerzy Sojuszu) oraz Złoczyńców (Jabba The Hutt oraz Kapitan Terro).

swi32_box_left

swi33-36_boxes

Wszystkie przestawione dodatki, rozszerzenia i fale zapowiedziane zostały wstępnie na czwarty kwartał bieżącego roku, także miłośników gier czekają niemałe wydatki, ale z pewnością jeszcze więcej frajdy!