Za pomoc w przygotowaniu poniższego tekstu dziękuję Pawłowi Szymkowiakowi.

Powoli kończymy już z tematem Star Wars Celebration Europe 2016, jednak nie możemy nie wspomnieć o polskich akcentach i sukcesach podczas tej imprezy, bo jak najbardziej takie były.

O Wojtku Fusie, który jest artystą odpowiedzialnym za okładkę nadchodzącej książki Ahsoka już pisaliśmy, jednak gratulacje należą się jeszcze Piotrowi Kucowi, który podczas londyńskiej imprezy wygrał największy tegoroczny turniej gry X-wing.

W finale System Open Series wzięło udział 8 zwycięzców turniejów eliminacyjnych rozgrywanych na całym świecie (Endor Open – Warszawa, Lothal Open – Stuttgart, Hoth Open – Roseville, MN, Jakku Open – Madryt, Naboo Open – Kopenhaga, Yavin Open – Londyn, Kashyyyk Open – Piza). W każdej z owych eliminacji wzięło udział grubo ponad 150 graczy (w Warszawie, na przykład, było ich 184). Piotr Kuc był jedynym Polakiem w turnieju finałowym (Coruscant Invitational), ale o włos od tego zaszczytu (i sukcesu) byli także dwaj inni reprezentacji Polski – Łukasz Golonka i Karol Pietrowicz zajmowali drugie miejsca odpowiednio w turniejach w Madrycie i Kopenhadze.

x-wing-open_preview

Na Coruscant Invitational ośmiu mistrzów musiało przygotować po jednej eskadrze dla każdej z dostępnych w grze frakcji: Imperium, Rebelia oraz Szumowiny i Nikczemnicy. Dodatkowo eskadry musiały zawierać statek wybrany dla każdej frakcji w internetowym głosowaniu – rebelianci HWK-290, imperialni TIE Punishera, a szumowiny Starvipera. Losowo podzieleni na dwie grupy po 4 rozgrywali mecze systemem „round robin” – każdy z każdym, musząc raz wykorzystać każdą przygotowaną eskadrę. Zwycięzcy grup zmierzyli się w finale dowolnie wybierając ze swoich eskadr.

Starcie na szczycie Kai (po Lewej) vs Piotr (po prawej)

Starcie na szczycie Kai (po Lewej) vs Piotr (po prawej)

Finałowym przeciwnikiem Piotra okazał się Kai Krupp z Niemiec. Każdy z graczy zdecydował się na zagranie eskadrą Szumowin i choć początek starcia nie układał się po myśli Piotra (między innymi przez bardzo pechowe rzuty), to koniec końców to właśnie on wrócił do kraju z tarczą.

Jeden z kluczowych momentów pojedynku i bratobójca walka Punishing One'ów (vel Karzących Rąk)

Jeden z kluczowych momentów pojedynku i bratobójca walka Punishing One’ów (vel Karzących Rąk)

Poza stosem nagród rzeczowych Piotr dostąpi zaszczytu, którego do tej pory dostąpili wyłącznie zdobywcy tytułu Mistrza Świata – będzie miał możliwość zaprojektowania, we współpracy z FFG, karty rozszerzeń, która ukaże się w jednym z kolejnych dodatków.

Jak więc widzicie na scenie X-wing Miniatures Game dzieje się dużo i dobrze, a System Open Series, to nie ostatnia tak duża impreza – już za niecałe dwa tygodnie siedmioosobowa (sześciu graczy oraz trener/selekcjoner), polska reprezentacja rusza do Aten na Drużynowe Mistrzostwa Europy.