Stranger Things to nowy serial od Netflixa, który podobnie jak wiele innych produkcji tej stacji, zyskał powszechne uznanie zarówno widzą, jak i krytyków, a który całkiem niedawno skończyłem oglądać. Akcja serialu, który jest połączeniem horroru oraz sci-fi dzieje się w latach 80-tych w USA, nie dziwią zatem liczne odniesienia do popkultury z tego okresu, a że sporo z nich dotyczy Star Wars, postanowiłem przedstawić te moim zdaniem najciekawsze.

Oto najciekawsze według mnie nawiązania do Star Wars.

UWAGA! Możliwe spoilery!

Plakat 

qqm7l6ql

Plakat Stranger Things nawiązuje do stylu plakatów z lat 80-tych. Bardzo podobny miał na przykład Mad Max. Nie jestem do końca pewien, czy to zostało zaplanowane, jednak podobieństwo do plakatu Przebudzenia Mocy jest bardzo widoczne. Trójka bohaterów nad napisem, wyraźnie podzielony plakat na czerwoną i niebieską połowę. Mi się podoba. A oto jak wyglądać by mogło połączenie obu plakatów:

strangerwars

Yoda

huge-yoda-easter-egg-discovered-in-star-wars-battlefront-919385

W drugim odcinku główny bohater (Mike) pokazuje Jedynastce swoją kolekcję figurek. Jedną z nich jest Mistrz Yoda. Mike udaje głos Yody, a następnie pokazuje jak działa Moc, czyli zrzuca z biurka resztę figurek. Fajne nawiązanie pokazujące jakimi geekami, byli główni bohaterowie oraz jak popularne było wtedy Imperium Kontratakuje.

W ostatnim odcinku Mike próbuje wyjaśnić zaginionemu koledze, jakie moce posiada Jedynastka i porównuję ją do Yody.

Sokół Millenium 

kurt-miller-findinglukeskywalker

W drugim odcinku Dustin próbuje przekonać Jedynastkę do pokazania swoich mocy Lucasowi. Każe jej unieść model Sokoła w powietrze siłą woli. Ta niestety nie rozumie. Jednak gdy zostaje sama w domu, bez problemu unosi zabawkę.

Vader 

James-Earl-Jones-Darth-Vader-Star-Wars-Rebels-620x370

Kiedy Jedynastka opuściła chłopaków między Lucasem i Mikiem doszło do sprzeczki. Wtedy Mike porównał samotną walkę z potworem, do walki Vadera z R2-D2. Mówiąc krótko ich szanse na pokonanie potwora były równe zeru. Tym samym przekonał Lucasa do tego, że muszą odnaleźć zaginioną przyjaciółkę.

Lando Calrissian

lando-calrissian_a679fe1e

W siódmym odcinku chłopaki razem z Jedynastką ukrywali się przed złymi. Wtedy przez krótkofalówkę skontaktowała się z nimi siostra Mike’a (Nancy). Jednak Dustin uważał, że to pułapka. Przypomniał on zdradę Lando w Imperium Kontratakuje. 

Dodatkowo kiedy bohaterowie poinformowali Nancy gdzie się ukrywają, Dustin powiedział: Mam co do tego złe przeczucia, czyli cytat który pojawił się w każdym epizodzie sagi Star Wars.

A Wy oglądaliście ten serial? Znaleźliście inne nawiązania?