Nie ulega wątpliwości, że Dave Filoni zna się na Gwiezdnych Wojnach. Wyreżyserował wiele odcinków trzech seriali z naszego uniwersum tj. Wojen Klonów, Rebeliantów, czy Mandalorianina. Jest ceniony przez fanów, ponieważ naprawdę dobrze wykonuje swoją pracę.

Praca Filoniego nad Mandalorianinem jest omawiana w Disney Gallery: Mandalorian. Ta ośmioczęściowa seria filmów dokumentalnych zabiera nas za kulisy serialu. W jednym z odcinków FIloni opowiedział, co uważa, za jeden z kluczowych momentów serii. Co zaskakujące, Dave wybrał walkę Obi-Wana Kenobiego i Qui-Gon Jinna z Darthem z końca Mrocznego Widma.

Duel of the Fates

Mogłoby się wydawać, że to tylko zwykła nazwa utworu, czy pojedynku na Naboo. Nic bardziej mylnego. Duel of the Fates, czyli po polsku ,,pojedynek losów” kryje w sobie przekaz.

Filoni we wcześniej wspomnianym programie dyskutował o wiodącym motywie ojców i synów w sadze i przyznał, że Qui-Gon jest ojcem dla Anakina w Mrocznym Widmie, a sama nazwa Duel of the Fates – czyli walka losów – to walka o los Anakina.

Oto fragmenty wypowiedzi Filoniego:

[Qui-Gon] Walczy o Anakina i dlatego jest to Duel of the Fates. To los tego dziecka. W zależności od tego, jak przebiegnie ta walka, jego życie będzie zupełnie inne. Qui-Gon oczywiście przegrywa, więc postać ojca zniknęła. […] Z początku Obi-Wan szkoli Anakina, ponieważ obiecał to Qui-Gonowi, nie dlatego, że dba o niego. Był on dla Anakina ewentualnie bratem, ale nie ojcem. To porażka dla Anakina. Nie ma rodziny, której potrzebuje. Traci matkę w następnym filmie. Nie dotrzymuje obietnicy złożonej matce, że wróci i ją ocali. Został więc całkowicie bezbronny, a Gwiezdne Wojny ostatecznie dotyczą rodziny.

Filoni zakończył dyskusję wyjaśniając, jaki wpływ Duel of the Fates miał na koniec Powrotu Jedi.

Kolejny fragment wypowiedzi Filoniego:

Więc ten moment, w tym filmie jest tym, od czego zależą wszystkie trzy filmy z prequeli. To ta jedna, konkretna walka. Maul spełnił swój cel i zmarł – dopóki George [Lucas] nie kazał mi go przywrócić. Ale on umarł i to znowu pokazuje, jak Imperator jest egoistyczny On [Maul] jest tylko narzędziem. [Palpatine] Wykorzystuje ludzi, a teraz zamierza wykorzystać tego chłopaka. To zmierza aż do momentu, który przerażał mnie jako dziecko, gdy Imperator mówi Luke’owi: ,,Ty, tak jak twój ojciec, jesteś teraz mój”.

W tym materiale możecie poznać sens Duel of the Fates z ust samego Filoniego

Kto wie, może gdyby Qui-Gon Jinn pokonał Dartha Maula w pojedynku na Naboo, to Anakin Skywalker nigdy nie przeszedłby na ciemną stronę mocy? W końcu nie straciłby swojego przybranego ojca. To z pewnością temat do długiej dyskusji.

Źródło: link.