Uwaga materiał może zawierać spoilery, czytasz na własną odpowiedzialność.

Niewiele ponad miesiąc temu premierę miał Łotr 1, a wśród fandomu mówi się już o kolejnej produkcji Lucasfilmu – The Last Jedi.  Według najnowszych plotek zamek Dartha Vadera pokazany w pierwszym filmowym spin-offie może pojawić się na ekranie w nadchodzącym ósmym epizodzie Gwiezdnej Sagi. Połączenie pomiędzy pierwszym filmem z Antologii, a kolejną częścią – przypadek? No nie sądzę! Nie zapominajmy, kto wielbił swojego dziadka w Przebudzeniu Mocy. Oczywiście! Dlatego nie byłoby przypadkiem, że dla grupy zabójców Jedi zgromadzonej wokół Kylo Rena, zwanej Rycerzami Ren, zamek ten będzie niezwykle istotny.

W samym Przebudzeniu Mocy dowiadujemy się o nich niewiele. Snoke mówi nam jedynie, że Kylo jest najsilniejszym z nich. I to w sumie tyle. Interesujące, prawda? Choć z pewnością nie będą to osobniki pokroju Gwardii Imperatora, to jednak dla fanów Najwyższego Porządku są to istotne postacie. Wszak brały udział w czystce Jedi po upadku Imperium, a nic o nich nie wiemy.

Odkryte tajemnice?

Ujawnienie pochodzenia Rycerzy Ren na pewno uchyli również rąbka tajemnicy na temat przeszłości samego Kylo, jak i jego drogi ku ciemnej stronie Mocy.

Trylogia nie będzie tylko opowieścią o tym jak Rey staje się bohaterem (lub złoczyńcą), ale będzie nam również opowiadać historię Bena Organa-Solo (tak, czemu nie mógł mieć obu nazwisk?).

W komentarzach do TFA opublikowanych na wersji Blu-ray sam J.J. Abrams wyjawia przecież, że ścieżka młodego Bena do ciemnej strony Mocy i jego ewentualnego odkupienia została już rozplanowana. Oby tylko nie zrobili z niego drugiego Anakina… Powtarzanie pewnych schematów nie jest dobrym wyjściem.

Dochodzimy jednak do momentu gdzie uświadamiamy sobie, że w żadnych z wcześniejszych filmów nie ma nic z historii Kylo Rena, dlaczego więc The Last Jedi nie może opowiadać więcej o tej postaci? Możliwe, że to właśnie dlatego napis nie jarzy się standardową żółcią, a czerwienią symbolizującą miecze użytkowników ciemnej strony.

Schematy – powtórki

Chyba wszyscy pamiętają słynny pojedynek Luke’a z Vaderem. Zapytacie co to ma wspólnego z nowym filmem? Okazać może się, że całkiem sporo. Przed nowym rokiem Mike Zeroh twierdził, że Rey straci dłoń tak samo, jak i Luke w Imperium Kontratakuje. Jeżeli patrzeć faktycznie na schematy filmów to ktoś rękę stracić musi, a Skywalker ma już tylko jedną. Teraz natomiast pojawiają się plotki, że w filmie pojawi się bardzo ważne wspomnienie o zamku. Dlaczego więc nie może to być Zamek Vadera? Bardzo logicznym by było, gdyby się pojawił. I pasowałoby to do postaci Kylo, gdyby zamieszkał w miejscu, które należało do jego dziadka.

Już wcześniej pojawiały się plotki, że VIII część będzie zarówno sequelem, jak i prequelem dla TFA. Z powodu tego, że Luke miał pokazywać Rey za pomocą mocy upadek Bena i przeistoczenie się w Kylo. Ukazałoby to nam o wiele dokładniej historię samego następcy Vadera, jak i jego Rycerzy. Był Vader i jego Legion, został nam Kylo z rycerzami.

„I will finish what you started”

Po to właśnie Kylo Ren pogrążył się w mroku. Zebrał swoich zabójców i sformował z nich Rycerzy Ren, aby dokończyć dzieło swojego dziadka. Ma sens, skoro sam poznawał tajniki mocy od wuja, to musiał wiedzieć co robił dziadek. Co to ma wspólnego z Lukiem można by zapytać. Właśnie upadek Kylo i pokazanie historii Rycerzy Ren ma zawierać pokazanie zamku. Pojawić się ma w momencie, kiedy Rey będzie świadkiem, jak Rycerze Ren wyżynają tajemniczy klan.

Pierwszy ze wspomnień ukazujące, jak Luke kładzie rękę na R2-D2 w Przebudzeniu Mocy definitywnie mógł być ujęciami z Mustafar. Teraz ma to o wiele więcej sensu, jeżeli Kylo za swoją grupą zabójców obrał za bazę tę wulkaniczną planetę.

Jak wiadomo Pablo Hidalgo jakiś czas temu na Twitterze stwierdził, że wojownik zabity w retrospekcji przez Kylo Rena został określony, jako przywódca klanu. Dodatkowo spekulacje mówiły, że grupa zabita przez Rycerzy Ren była za stara na padawanów. Zapomina się jednak, że Luke wcale nie musiał szkolić jedynie młodych, ale również przyjmować na uczniów tych starszych. Ale to tylko spekulacje.

Przebudzenie Mocy nie zdradza nam kogo Kylo i jego Rycerze zabijają we wspomnieniu. Najprawdopodobniej dowiemy się tego z The Last Jedi. Jednak ma pojawić się tam zamek, i najpewniej będzie to zamek Vadera.

Istnieje również teoria, że Kylo wraz ze swoją grupą zabójców przeniknął do twierdzy dziadka i wyrżnął wszystkich, aby ją przejąć dla siebie. Jeżeli to właśnie tę scenę widzieliśmy w retrospekcji, to skąd wziął się deszcz na Mustafar?

Jak pokazało TFA retrospekcja była istotnym elementem budowania historii Rey. Dlaczego więc nie mamy spodziewać się więcej takich zabiegów w tym również dla innych postaci. Zapewne o własne wspomnienia zostanie wzbogacony nie tylko Kylo, ale prawdopodobnie również Finn.

A wy jak sądzicie? Zamek Vadera powróci w The Last Jedi? A może dowiemy się czegoś innego ciekawego niż tylko historię Rycerzy Ren i przejścia Bena Solo na ciemną stronę? Dajcie znać w komentarzach.