strona głównastrona głównaforum dyskusyjnesklep fanów star wars
 Komiksy > Recenzje > Chewbacca nasze bannery
 Główna
 News
 Wojny klonów
 Epizod II
 Epizod III
 Komiksy
 Figurki
 RPG
 Clone Wars
 Galeria
 Wallpapers
 Czytelnia
 Wywiady
 Humor
 Bank Wiedzy
 Spotlite
 StarCast
 Wassup?
 Polski Stuff
 Fan Films
 O stronie

 Koszulki
 Sklep Star Wars


Sklep Gwiezdne Wojny


powiększ okładkę
Jak wielu fanów gwiezdnej sagi, z głębokim żalem przyjąłem śmierć Chewiego na początku monumentalnego cyklu Nowa Era Jedi.

Komiksowa mini-seria Chewbacca jest hołdem złożonym zarówno dla tej niesamowitej postaci, jak i dla aktora Petera Mayhew, który przywdział przed laty charakterystyczny włochaty kostium.

Na cztery zeszyty serii składa się dziesięć opowieści stworzonych w formie wspomnień, których wysłuchuje duet robotów, C-3PO i R2-D2. O bohaterskim Wookiem opowiada jego rodzina i przyjaciele walczący z Chewiem ramię w ramię i przeżywający wraz z nim niewiarygodne przygody.

Scenariusz wszystkich wspomnień napisał Darko Macan, który tak bardzo podpadł mi przy serii Vader's Quest. Tym razem spisał się na przysłowiowy medal. Każda z opowieści powoduje chwilę zadumy, ale najważniejsze, że dzięki tej mini-serii możemy jeszcze raz przyjrzeć się tej tak lubianej postaci i poznać nieopowiedziane wcześniej historie.

Wielkim wyczuciem przy tworzeniu komiksu wykazali się wszyscy rysownicy, a tu trzeba dodać, że każda z opowieści stworzona została przez inny zespół artystów. Miejmy nadzieje, że w przyszłości Egmont zrobi nam wszystkim niespodziankę i wyda w Polsce wspomnienia o futrzaku.
powiększ okładkę powiększ okładkę powiększ okładkę

Opowieść pierwsza: Mallatobuck

Wdowa opowiada o pierwszym spotkaniu z Chewiem i bohaterstwie, jakim wykazał się ratując ją z rąk łowców niewolników. Poznajemy tu także jeden ze zwyczajów, dzięki którym kojarzyli się ze sobą mieszkańcy planety Kashyyyk.

rysunki: Brent Anderson, inker: Will Blyberg, kolory: Nathan Eyring

powiększ

Opowieść druga: Attichitcuk

powiększ Memorandum ojca o synu, wojowniku. Chewie zostaje zmuszony stanąć do walki przeciwko Wookiemu o białym futrze. Tojjevvuk pragnie zabić naszego bohatera z zazdrości, widząc, że Mallatobuck pragnie związać się z Chewbaccą.

rysunki: Igor Kordey, kolory: Matthew Paine


Opowieść trzecia: Ssoh lub A Slaver's Lot

powiększ Trandoszanin Ssoh jako jedyny przedstawiciel swej rasy walczył z Chewiem, a co najważniejsze przeżył i może o tym opowiadać. Wątpliwe to szczęście, gdyż na własnej skórze odczuł jak to jest, gdy Wookie wyrywają przeciwnikowi ręce. Ssoh był wówczas kapitanem na własnym statku, którym przewoził niewolników rasy Wookie. Pech w tym, że przewoził m.in. niewolnika o imieniu Chewbacca. Opowieść tę narysował Jan Duursema, który aktualnie tworzy komiksową adaptację AOTC.

rysunki: Jan Duursema, kolory: Color Graphix


powiększ Opowieść czwarta: Mala Mala

Darko Macan wraz z Dave'em Gibbonsem ukazują korzenie jednej z bohaterek Vader's Quest i jej ocalenie przez Chewbaccę.

rysunki: Dave Gibbons, kolory: Angus McKie


Opowieść piąta: Turrdko lub Breaking A Custom

Ojciec Tojjevvuka opowiada o imperialnym pilocie, który przekreślił swą karierę tym, że uratował życie pewnemu niewolnikowi.

powiększ

rysunki: Dusty Abell, inker: Jim Royal, kolory: Dave Nestelle


Opowieść szósta: Wedge lub A Pilot's Anecdote
powiększ
Zabawna i bardzo zwariowana historia Wedge'a Antillesa, która miała miejsce podczas bitwy o Hoth.

rysunki: John Nadeau, inker: Jordi Ensign, kolory: Dan Jackson


Opowieść siódma: Lando lub A Bet
powiększ
Lando wraz z Chewiem trafiają przypadkowo w łapy jednego z imperialnych Moffów i muszą stoczyć pojedynek z przedziwnym robotem-gladiatorem. Zabawne rysunki Martina Egelanda.

rysunki: Martin Egeland, kolory: Color Graphix


powiększ Opowieść ósma: Leia lub Greaf And Guilt

Smutna opowieść, w której Leia wyznaję, że czasami pragnęła, by Chewiem zniknął z życia jej i Hana, tak by miała męża tylko dla siebie. Rysunki autorstwa Kiliana Plunketta (popełnił także Shadows of the Empire).

rysunki: Kilian Plunkett, kolory: Dave Nestelle


Opowieść dziewiąta: Luke lub The Boy I Once Was

Luke wspomina o pierwszym spotkaniu z Wookiem w kantynie Mos Eisley i przypomina dramatyczne wydarzenia, jakie rozegrały się na planecie Sernpidal.
powiększ
rysunki: Rafael Kayanan, kolory: Heroic Age


Opowieść dziesiąta: Han lub An Empty Galaxy

powiększ Choć Han przypomina robotom sympatyczną historię o tym jak Chewbacca uratował mała Jainę, to wiadomo, że galaktyka Gwieznych Wojen po śmierci Chewiego nie będzie już taka sama. Autorzy opowieści zadedykowali ją zmarłemu w ubiegłym roku Edvinowi Biukovic, który narysował wiele komiksowych historii Gwiezdnych Wojen.

rysunki: Dusty Abell, inker: Jim Royal, kolory: Dave Nestelle

Rif

Buy Chewbacca trade paperback at...
Amazon.com ($10.36) or Amazon.co.uk (£8.79)

Fabuła: 8/10
Grafika:  8/10

Tytuł: Chewbacca
Wydawca: Dark Horse Comics, 2000
Wydanie: 4 zeszyty lub TPB (96 stron)

Posiadaczy oryginalnych komiksów Star Wars bardzo proszę o kontakt.Figurki Star Wars


This site is in no way sponsored or endorsed by: George Lucas, Lucasfilm Ltd., LucasArts Entertainment Co., or any affiliates.
Star Wars and all its characters are (C) and TM by Lucasfilm Ltd.
Website content (C) ICO Squad, 2001-2016